Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mandalky a jejich význam.

 

Všude  samé  kruhy

Slůvko mandala pochází ze sanskritu a znamená kruh nebo oblouk. Z toho vyplývá, že základem mandaly je kruh, ale spojuje se is ostatními geometrickými tvary. Ve spojení se čtvercem kruh představuje nebe, čtverec spojuje člověka se zemí, představuje jeho vnitřní síly. Začátkem a koncem celého systému je bod, který je spojuje. Kruh symbolizuje nekonečno. Představuje duchovní cestu jednotlivce, jednotu ve vesmíru a místo ve vesmíru každého z nás.

 

Role mandál v našich životech


 

Mandaly očišťují, podporují určité vlastnosti a oblasti lidského života a harmonizují chaos, který život přináší. Jsou nositelem jednoty a harmonie, napomáhají najít duchovní cestu a vytvářet pořádek. Pomáhají nám zbavit se nánosů, které jsme během života nasbírali. Nemá začátek a konec, přibližuje nás k sobě samým a zdroji samotnému. Je zdrojem lásky a klidu, který má proniknout až do našeho srdce. Všechny tyto nádherné hodnoty mandala reprezentuje.

 

Největší síla mandaly se skrývá v jejím středu. Umisťuje se tam motiv, který mandalu nejvíc vystihuje. Mandala přináší harmonii, světlo a nenápadně vzbuzuje a usměrňuje myšlenky. Vyrábí se s láskou, kterou následně přenáší do prostoru. Můžete do ní vkládat své pocity a myšlenky. Dobře si je promyslete. Mandala vyzařuje přesně to, co do ní vložíte.

 

 Mandaly, které byste mohli využít v běžném životě


 

Osobní mandala se vyrábí podle data narození a jména. Každá mandala je originální, přesně jako člověk, pro kterého je tvořena. Barvy se v tomto případě nevybírají intuitivně, určuje jejich datum a jméno. Lze vytvořit i partnerské a rodinné mandaly. Ty ovlivňují všechny, kteří jsou do mandaly zahrnuti. V rámci partnerských mandál můžete využít také mandalu lásky, sexu a plodnosti. K rodinným mandalám můžete připojit také mandalu zdraví, štěstí a harmonie. Firemní mandaly nevznikají jen jako ozdoba do kanceláře. Jsou symbolem prosperity a hojnosti a přispívají k úspěšnému fungování firmy. Není to jen tak obyčejná dekorace. Vyberte si mandalu podle toho, kterou oblast života potřebujete ovlivnit a posílit.

 

Pohled na mandaly v minulosti


 

Původně se mandaly vytvářely z barevného písku a jiných sypkých materiálů. Jejich výroba byla náročná na čas a vyžadovala hodně trpělivosti. Mandaly z barevných písků vyráběli zejména tibetští mniši. Nejčastěji vznikaly při slavnostní příležitosti, jako součást obřadu. Slavnost určovala i její význam. Ve středu mandaly bylo zobrazeno božstvo, které k danému svátku příslušelo. Krystalky nacházející se v písku odráželo světlo, které mandalám dodávalo velkolepou zářivost.

Mandala byla tvořena tak, jak ji vnímal samotný tvůrce. Vkládaly se do ní různé geometrické tvary, hvězdy, planety, astrologická znamení. Po slavnosti byla písková mandala rozptýlena do větru nebo zamítnuta do vody. Člověk se měl při rituálu uvolnit a pochopit, že všechno je pomíjivé. Brát život, takový jaký je.

 

Mandaly a jejich spojení s kulturou


Význam mandaly kromě geometrických prvků určuje také barva a kultura, ze které pochází.

Křesťanům se propojení s mandalami nelíbí, ale jejich přítomnost je v této kultuře patrná na každém kroku. Svatozář kolem hlavy svatých vyzdobený ornamenty a květinami, gotická rozetová okna s vitrážemi kruhového tvaru v katedrálách po celé Evropě. Ve slovanské kultuře jsou součástí krojů, výšivek a maleb na talířích.

 

V Tibetu se středověké rituální mandaly malovaly také na kůži. Mandaly představovaly a i nadále představují koloběh života, smrti a znovuzrození. Duše se vrací, dokud nedosáhne stavu osvícení, aby se tělo mohlo proměnit ve světlo a žít věčně.

V Indii jsou mandaly uzdravující a ochraňující. Hinduistům pomáhali prohlubovat náboženský zážitek a používali se také při obřadech ohledně zasvěcení do tajemství lidské duše a přírody. Šamani jimi léčili nemoci, ovlivňovali sny a předpovídali budoucnost. V hinduismu a buddhismu mandala představuje vesmír a nese v sobě duchovní a rituální význam.

V keltské kultuře se v mandale nachází spirála. Je symbolem energie a má léčivé účinky.

 

Mandaly a jejich léčivé účinky


V Evropě se mandalám a jejich významům začal věnovat psycholog Carl Gustav Jung. Zpozoroval, že pacientům, kterým naordinoval malbu mandál se zlepšil zdravotní stav. Obrazci a barvami podvědomě vyjádřili to, co je trápí. Úkolem mandaly je uklidnit duši a získat vnitřní rovnováhu. Mandala zlepšuje fyzické, emoční a duševní zdraví. Dnes ji psychologové, jako součást léčby používají běžně. Pacienti se při jejich tvorbě zaměřují sami na sebe a své pocity. Mandaly vyjadřují to, co se v nich děje.

Mandaly ze zdravotního hlediska zmírňují stres a úzkost, snižují srdeční tepovou frekvenci, snižují krevní tlak, zlepšují koncentraci a drobnou motoriku rukou a navíc podporují produkci pocitových hormonů.

Mandalu umístěte do místnosti, ve které se potřebujete soustředit. Při pohledu na mandalu se uvolněte a nechte myšlenky volně proudit. Unášejte se jejími barvami. Když pocítíte volnost bytí, mandala splnila svůj účel. Pozorovatele dokáže posunout na vyšší úroveň vědomí, dokonce ho někdy zhypnotizovat.

 

Kruhové mandaly


 

Už víte, že základem mandaly je kruh. I proto se s kruhovými madaly setkáváme nejčastěji. Symbolizují člověka jako celek, inspirují a povzbuzují. Známe také květinové mandaly. Tvoří je kruhy uspořádané do podoby listů, které se překrývají. Květ života je symbolem osvícení a duchovního růstu. Reprezentuje všechna stvoření ve vesmíru. Součástí květinových madál je často i strom života. Symbolizuje hmotnou realitu a cestu, která nás vede různými dimenzemi, abychom se spojili s duší. Strom života často naleznete v podobě dřevěné dekorace na zeď nebo poličku.

 

S lotosovou madalou se setkáváme zejména při meditaci a józe. Mysl při ní nabývá pocit svobody a maximální relaxace. Vyskytuje se zejména v asijské kultuře, hinduismu a buddhismu. V buddhismu symbolizuje zanechání hmotného světa a vytváření duchovní jednoty s celým vesmírem. V hinduismu vyjadřuje čistotu lidské duše, podporuje duchovní růst a ničí překážky, které brání duši v růstu.


 

Léčivé mandaly


 

Mandaly mají být v tomto případě jednoduché, aby dokázaly zmírnit stres a emocionálně léčit. Komplikované obrazce mohou pacienty rozrušit a zmařit proces uzdravení. Ve středu léčivé mandaly je jako zdroj rovnováhy často symbol jin-jang.

 

Populární sluneční mandala


 

Sluneční mandalu tvoří slunce. Je symbolem energie a vitality, ale vyjadřuje také vášeň a tvořivost. Paprsky směřují ze středu k vnějšímu kruhu mandaly. Paprsky mohou být zvlněné nebo rovné. Sluneční mandala je díky energii, kterou přináší častou dekorací, která zdobí naše domácnosti.

 

Geometrické mandaly


 

Mandaly s geometrickými prvky se nejčastěji používají při meditaci. Měly by mít jednoduchý design, aby vám pomohly získat jasnější pohled na život. Často se s nimi setkáváme při stavbě budov, zejména chrámů, kostelů a mešit, ale roli sehráli i při stavbě egyptských pyramid.

Mandaly a jejich barvy


 

Vybíráme je intuitivně, ale mnohé jsou nositeli významu a mohou pocit z mandaly výrazně ovlivnit. Červená symbolizuje sílu, energii a vášeň. V růžové se skrývá láska a ženskost. Oranžová je nositelkou kreativity, přeměny a sebeuvědomění. Žlutá je veselou barvou a přináší smích a štěstí. Zelená je barvou přírody a podporuje fyzické a psychické zdraví. U modré se vám bude meditovat nejlépe, modrá barva ve spojení s mandalou přináší emocionální léčení a vnitřní mír. Černá symbolizuje pochmurné myšlenky, ale také určitou tajemnost a individualitu. Fialová je barvou spirituality a bílá představuje čistotu a pravdu. Záleží skutečně jen na tom, co v životě hledáte a nutně potřebujete.

 

 

Víte, kde všude se s mandalami setkáte?


 

I Leonarda da Vinci fascinovaly mandaly. Jeho nejznámější ilustrací ve které použil mandalu je kresba s názvem Vitruviánský muž, kterého vytvořil pomocí kruhového pohybu a ukázal tak harmonické proporce lidského těla. Díky nim zkonstruoval také komplikované mechanické stroje. Zajímaly ho i stavby s kruhovým půdorysem. Dnes o nich mluvíme jako o vědeckých mandalách.

 

Lapač snů je mandala, která vás během spánku chrání před špatnými sny. Vyjadřuje celý vesmír, ve kterém jsou bytosti neviditelnou "pavučinou" propojeny do jednoho celku.

Mandalou je také mayský kalendář. Je to kruh, který nikdy nekončí. Znázorňuje konec, ale i nový začátek. Rokem 2012 mayský kalendář neskončil. Skončil jen starý způsob života lidské společnosti a začal nový.

 

Alchymisté také chtěli odhalit smysl života. Z kovových pečetí vyráběli speciální talismany. Znázorňovaly na nich planety a symboly živlů. Při správném postavení planet získal přívěsek sílu a byl schopný svého majitele vyléčit. S mandalami se setkáváme také v přírodě. Buňky, květiny, planety, mušle mušle.

Všechny kruhové stavby a objekty dnes můžeme označit za 3D mandaly. Koloseum, Parthenon, amfiteátry a věštírny patří mezi nejznámější. Mandaly jsou skutečně všude kolem nás.

 

Mandaly, které byste mohli využít v běžném životě


 

Osobní mandala se vyrábí podle data narození a jména. Každá mandala je originální, přesně jako člověk, pro kterého je tvořena. Barvy se v tomto případě nevybírají intuitivně, určuje jejich datum a jméno. Lze vytvořit i partnerské a rodinné mandaly. Ty ovlivňují všechny, kteří jsou do mandaly zahrnuti. V rámci partnerských mandál můžete využít také mandalu lásky, sexu a plodnosti. K rodinným mandalám můžete připojit také mandalu zdraví, štěstí a harmonie. Firemní mandaly nevznikají jen jako ozdoba do kanceláře. Jsou symbolem prosperity a hojnosti a přispívají k úspěšnému fungování firmy. Není to jen tak obyčejná dekorace. Vyberte si mandalu podle toho, kterou oblast života potřebujete ovlivnit a posílit.