Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skolióza páteře

zada7.jpg

Skolióza páteře se zejména v moderní době stává tak častým zdravotním problémem, že bychom ji snadno mohli označit za civilizační chorobu. Skolióza je patologické vybočení páteře do strany projevující se charakteristickým vadným držením těla – asymetrií ve výši ramen a lopatek a kulatými zády.

Skolióza se většinou vyvíjí během dětského věku, ale může být i vrozená. Její přesnou příčinu dodnes odborníci neznají, jisté však je, že často bývá výsledkem našeho moderního životního stylu.

Co je to skolióza?

vady-na-pateri.jpg

Skolióza páteře je ortopedické onemocnění charakterizované jako patologické vybočení páteře do strany nebo její spirální rotace, které zůstávají fixovány. Zdravá páteř podléhá fyziologickému zakřivení, které je však orientované v předozadním směru, nikoli do boku. Na páteři proto rozeznáváme vybočení dopředu v oblasti krční a bederní páteře (lordóza) a vybočení směrem dozadu v oblasti hrudní (kyfóza). Ve směru do boku je zdravá páteř přímá, bez zakřivení. V tomto postavení je páteř držena pomocí mnoha svalů a vazů, které dohromady vytváří opěrnou soustavu. Pokud dojde k jejímu ochabnutí (z různých příčin), vzniká skolióza – vybočení páteře do strany. Skolióza pak může nabývat různě závažných podob podle stupně deformace páteře, které si vyžadují individuální léčebný plán. Jisté však je, že se jedná o dlouhodobý zdravotní problém, který je nutné podchytit včas, aby nedocházelo k dalšímu zhoršování stavu.

Proč vzniká skolióza?

spatne-sezeni1.jpg

Kromě typů skolióz, které jsou buď vrozené a jejichž příčinou je nedokonalé vyvinutí páteře (obratlů) nebo druhotně získané vlivem neuromuskulárního postižení (např. při dětské mozkové obrně), není samotná příčina vzniku skoliózy objasněna. Je však zřejmé, že vzniká působením dlouhodobého špatného držení těla a s tím spojeným ochabnutím zádového svalstva – problémy, kterými trpí celá třetina všech dětí. Tento alarmující stav má na svědomí zejména špatný životní styl – málo pohybu, povalování se u televize, nesprávné a dlouhodobé sezení u počítače, nošení tašek „moderně“ na jednom rameni atd. Páteř nezdravě namáhá i jednostranný pohyb, 

dobre-sezeni2.jpg

kterému jsou děti vystaveny zejména při závodním sportu, nevhodná obuv a ploché nohy, rozdílná délka končetin či poúrazové stavy končetin. Negativní vlivy, které lze odstranit, by proto rodiče měli u svých dětí eliminovat. Pokud se tak nestane, může docházet ke zhoršování stavu a to zejména v období, kdy dítě rychle roste. Kritický je věk mezi 5. a 6. rokem a následně i mezi 9. až 11. rokem života. Pro vyvinutí skoliózy mohou být určující i genetické faktory.

Jak se skolióza projevuje?

Počáteční skoliotické problémy nemusí být nijak výrazné. Je proto důležité, aby si rodiče pečlivě všímali toho, jak se jejich dítě vyvíjí a aby pozorovali, jestli se u dítěte neobjevují určité vady či deformity. Většinou to totiž bývá až praktický lékař, který vadné vybočení páteře u dítěte zpozoruje. Kdyby skolióza zůstala neléčena, znamenalo by to velké zdravotní obtíže v dospělosti. Skolióza se začíná projevovat jako nesymetrické držení ramen, kdy je jedno rameno při volném stoji výš než druhé. Tato asymetrie se při neléčení začíná prohlubovat, pánev se začíná sklánět na jednu stranu, u postiženého vidíme kulatá záda a patologické vybočení obratlů na zádech. Objevují se bolesti zad, problémy s předklonem a záklonem a potíže s úklony trupu na jednu stranu. Viditelná je i asymetrie zádových a hýžďových svalů. Přesná diagnóza se provádí prostřednictvím rentgenových snímků.

 

sm_skolioza26.jpg

skolioza.jpg