Kraniosakrální terapie
Ošetření kraniosakrální terapií podporuje znovunalezení rovnováhy na fyzické i psychické rovině. Tím ovlivňuje širokou škálu obtíží.
Co mi ošetření přinese?
Po ošetření většinou vnímáme hluboké uvolnění, zlepšuje se spánek a schopnost odpočívat. Pociťujeme větší spojení sami se sebou, kontakt se svými potřebami, respekt vůči svému tělu, nadhled v každodenních situacích. Ošetření nastartuje léčebný proces, který působí delší dobu po samotném setkání.
Dlouhodobější praxe kraniosakrální terapie pomáhá nastolit trvalejší propojení mezi naším tělem, myslí a duší.
Proč je to potřeba?
Někdy se přirozené působení zdraví může narušit, oslabit nebo zablokovat. Děje se to zpravidla v náročných situacích jako jsou chronické nemoci, úrazy, dlouhodobé stresy, emocionální traumata a celková vyčerpanost. Organismus reaguje stažením a vznikem ohnisek napětí na různých úrovních. My to většinou na sobě vnímáme jako bolest, ztuhnutí, silnou únavu, nebo zaznamenáme omezení funkce jednotlivých orgánů, nebo narušení zdravých pohybových vzorců. Ošetření podporuje rozpuštění vzorců napětí a obnovuje plynutí tekutin a energií.
Pro koho je tento přístup vhodný?
Kraniosakrální terapie je vhodná v jakémkoliv věku a pro opravdu širokou škálu klientů. Vzhledem k její jemnosti a integrujícímu působení je možné ji doporučit už pro práci s miminky po porodu. Je vhodná pro těhotné ženy (jako příprava ženy a miminka k porodu). Je možné pracovat s dětmi, dospívajícími, dospělými i seniory. Může být i velmi vhodnou podporující praxí pro umírající.
Jak vypadá ošetření?
Při ošetření je klient oblečený, obvykle leží na lehátku, nebo je jinak pohodlně usazený. Praktikant se dotýká jeho těla jemnými příjemnými doteky. Klient se hluboce uvolňuje na fyzické i psychické rovině. Součástí sezení je i úvodní a závěrečný podporující rozhovor. Významnou součástí ošetření je i práce se zdroji.
V následujících řádcích vám přiblížíme průběh běžného kraniosakrálního ošetření.
Úvodní rozhovor – ošetření kraniosakrální metodou začíná úvodním rozhovorem, během kterého terapeut zjistí váš záměr, dotáže se na anamnézu a na vaše zdroje. Dále vám pomůže spojit se se svým tělem a uvolnit se v bezpečném a přijímajícím prostředí.
Zajištění pohodlí na masážním stole – terapeut zajistí, aby se vám na masážním stole leželo co nejpohodlněji. Pohodlná poloha vám umožní mít z terapie maximální užitek. Svou polohu můžete plně přizpůsobit potřebám svého těla.
Úvodní usazení – terapeut vám pomůže spojit se s některými z vašich zdrojů, aby vaše tělo mohlo plněji relaxovat a spojit se s vlastními uspořádávajícími procesy. Sám se pak na chvíli spojí se svým tělem a svými zdroji, aby se připravil na práci s dotekem.
Dotek a hlubší usazení – terapeut vám nabídne kontakt. Nejprve to bývá kontakt na periferii těla, na nohou či na hlavě. V tomto doteku pokračujete v hlubší relaxaci a terapeut pomalu začíná vnímat celkové uspořádávající síly vašeho organismu.
Léčebné procesy – s prohlubující se relaxací vyvstávají do popředí léčebné procesy. Může se jednat o celkové čerpání „životních sil“, nebo ve vaší pozornosti vyvstane, „ožije“, konkrétní místo, ke kterému se terapeut přesune, aby tento lokální terapeutický proces podpořil přímým dotykem. Může se jednat o práci s páteří, kloubem, vnitřním orgánem, ale i s konkrétním nervem nebo s oblastí mozku či míchy.
V této fázi máte možnost pozorovat dění ve svém těle. Procesy mohou mít podobu tahu či tlaku, houpání, vytváření prostoru či proudění nebo spojování.
Integrace – v závěru ošetření vás terapeut kontaktuje opět na periferii, aby tělu umožnil změny zaintegrovat. V této fázi můžete prožívat stavy hlubokého klidu a rovnání svého těla ke střední ose.
Závěrečný rozhovor – ošetření uzavírá závěrečný rozhovor, během kterého můžete s terapeutem ošetření zreflektovat a případně se na cokoliv zeptat. Tento rozhovor je důležitou součástí přechodu ze stavu hluboké relaxace do běžného fungování.
Po ošetření – ošetření nekončí v okamžiku, kdy se rozloučíte s terapeutem. Některé změny se mohou integrovat i několik dní. Dopřejte si proto po ošetření volnější režim.
Poznejte kraniosakrální terapii
Kraniosakrální ošetření působí na celou řadu obtíží fyzického i psychického rázu, pomáhá nastolit harmonii v celku tělo-mysl- duše. Výborně reguluje přetížený nervový systém, ulevuje obtížím pohybového systému, pracuje s traumaty, s obtížemi po úrazech a operacích.
Díky jemnému přístupu ke klientovi je KST velmi vhodná i pro práci s těhotnými ženami, s miminky i s rodinami po porodu.