Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak funguje Dornova metoda

 

Jak funguje Dornova metoda?

Dornova metoda je skutečně metodou, tj. má určitou metodiku, systém, ze kterého vychází. Mnoho klientů se podivuje, proč jim srovnávám nejdříve dolní končetiny – kyčle, kolena, kotníky, když oni přišli se stížnostmi na krční páteř. Dovolím si použít slova lektorky Zuzany Prouzové : „Jaký má smysl narovnávat komín, když celý barák je nakřivo“.

srovnani-nohou.jpg

Skutečně – nejdříve musí být pevné a rovné základy, srovnané dolní končetiny, vyrovnaná pánev, pak se můžeme zabývat vším co je nad tím. Pokud jsou základy domu nakřivo, pak celý dům rozhodně nemůže být rovně. Až překvapivě mnoho lidí – a často aniž by si toho byla vědoma – má nestejnou délku dolních končetin. Často jen několik milimetrů, najdou se však i rekordmani s rozdílem 2, 3 i více centimetrů. U více než 98% klientů však rozdílná délka dolních končetin neznamená, že by jim nožky takto rozdílně narostly. Jejich končetiny jsou v pořádku, na rozdílu v délce končetin se podepisují ony „měkké části“ končetin, chybným usazením a vycentrováním hlavic v kloubních jamkách hlavně kyčelního kloubu, ale i kolenního či hlezenního. Po usazení a vycentrování kloubů jednoduchými – až téměř primitivními cviky – se rozdílná délka končetin srovná. Vyrovnání rozdílu několik milimetrů má však vliv na celé tělo.

srovnani-nohou-plosky.jpg

Pouhým srovnáním délky dolních končetin se automaticky narovnává i osa těla. Tím se změní rozložení zátěže na hlezenní i kolenní klouby (v tomto případě znatelně trpí více pravé koleno) přetížené svaly kolem páteře na pravé straně mohou více relaxovat, atrofované svaly na levé straně se mohou více zapojovat do činnosti.

 Nožka přes nožku.

nozka-prez-nozku.jpg

...aneb elegancí k bolestem zad. Mnoho deformit páteře, bolestí zad a kyčlí si vyrábíme sami díky pro kyčle decimující pozici sezení s nohou přes nohu. Hlavice kyčelního kloubu je vyrotovaná, na vnější straně kloubní jamky subluxovaná. Je nucena se dlouhodobě extrémně vyvracet do nepřirozené polohy. Časem se přizpůsobí celá pánev, nadzvedne se celá kyčelní lopata a dojde k posunu v SI skloubení, noha se prodlouží. Na to reaguje páteř „vybalancováním“, skoliotickým vybočením do strany. Bolest zad či kyčlí je na světě.

 

rucnikova-metoda.jpg

Rozdílná délka končetin a rozdílná výška kyčelních lopat má vlit na celou páteř. Jednoduchá logika – pokud základy nejsou rovně, pak celý barák také nemůže být rovně.

 K srovnání délky nohou slouží tzv. "ručníková metoda". Velice jednoduchým cvikem, působícím v podstatě "systémem páky", usazujeme kloubní hlavici do správné pozice v kloubní jamce. Za výdechu zatáhneme za srolovaný ručník obtočený kolem stehna ve výšce těšně pod velkým chocholíkem směrem k protilehlému rameni. Současně do protitahu nohu pokládáme na podložku. S nádechem nohu zvedneme. Stehno a tělo svírá úhel cca 90 stupňů. Cvik opakujeme 5X

 Je logické a selským rozumem pochopitelné, že pokud není pánev srovnaná, kyčelní lopaty ve vodorovné, srovnané pozici, že patrně mnoho lidí bude pociťovat bolesti zad ať již v křížové či bederní oblasti, mnohdy i v krčním segmentu.

kycle.jpg

Pokud jsou nožky a pánev srovnané, přijdou na řadu obratle ve všech segmentech, tj. kostrč, bederní, hrudní a krční. Obratle se vrací za spolupráce klienta (pohyb nohou či rukou) do svých původních, přirozených pozic. U některých klientů, často sportovců, je skutečně na čem pracovat.

Slovo Páteř znamenalo ve staročeštině otčenáš, obecně modlitba, nebo též růženec. Výraz pochází z počátečních slov latinské modlitby Otčenáš „Pater noster“. Přeneseně tedy, že by páteř měla být jako "šnůřa perel", jako kuličky růžence na provázku. Při pohledu na stav páteře nejen generace, která si již přivlastňuje právo na nějakou tu bolístku, ale i generace teenagerů začínám mít dojem, že mnoho z nich by při stavu své páteře mělo dát raději na modlení.

pater.jpg

Srdce každého dornovského terapeuta zajásá i při pohledu na vnadné modelky, které původně měly svým dokonalým tělem nalákat na ten či onen výrobek.

Mnohé z nich by však byly pro dornovce skutečnou výzvou, neboť jejich tělo připomíná reklamu na špatnou učebnici anatomie.

 

 halvice-kloubu.jpgTohle nám způsobí nožka přez nožku.Zaděláváme si tak na artrózu kýčelního kloubu a na skoliózu páteře.

paleky-haluxi.jpg

pan-dorn-2.jpg

  Pan Dorn.        Dornova metoda dobře zapůsobí i na

                           hallux valgus neboli vbočený palec.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář